Om oss

Lusthusbacken, Piteå. Nominerat Årets Bygge 2019
Lusthusbacken, Piteå. Nominerat Årets Bygge 2019
Läge Arkitektgruppen i "Kapsylen"
Läge Arkitektgruppen i "Kapsylen"
Lusthusbacken, Piteå. Nominerat Årets Bygge 2019
Läge Arkitektgruppen i "Kapsylen"

Företaget

Blockark AB startade som Block Arkitektkontor (år 2000). Kontoret är inrymt i en före detta kapsylfabrik på Söder i Stockholm (www.kapsylen.se).

Kontoret har många samarbetspartners och ett stort kontaktnät inom olika kompetenser.
Kontoret arbetar sedan begynnelsen med ekologisk inriktning.
Karaktären på uppdragen varierar från formgivning och visualiseringar till projektering och upphandling av större och mindre byggen.

Utmärkelser & priser (exempel)

Nominerad till Bopriset 2019 – Till minne av Josef Frank
Bopriset- till minne av Josef Frank instiftades 2018 av Boinstitutet och delas ut med med stöd av Svenskt Tenn. 100 000 kr tilldelas en organisation, företag, projekt eller person som bidragit till ett attraktivt bostadsbyggande med kvalitet- för alla.
Motivering
”För att inte göra avkall på varken miljö eller boendemiljö och ändå få till lägenheter som folk har råd med.”

Nominerad till Årets Bygge 2019 för projekt Lusthusbacken, Piteå (hyreslägenheter)
Årets Bygge är samhällsbyggnadssektorns mest prestigefyllda tävling. Den lyfter fram exempel på det bästa sektorn presterar i kvalitet, samarbete i projektet, ekonomi och form.
Varje år nomineras totalt 20 projekt. Därefter tar en expertjury vid och utser en segrare. 
Projekt Lusthusbacken blev nominerat för att ha ekologi och innovationer i fokus samtidigt som entreprenörerna har utvecklat ett eget system för industriellt träbyggande med över 90 procent trä. Grönbo med entreprenörerna Anders Eriksson och Mattias Henriksson tillsammans med Polarrenen. Ansvarig arkitekt och miljösakkunnig: Maria Block, Blockark AB.

Organisation

Blockark AB delar lokal med flera andra arkitektfirmor med vilka nära samarbete bedrivs. Förutom med dessa kontor sker även samverkan med andra arkitekter och kompetenser; bl a konstruktörer, VVS-konsulter, byggare och sakkunniga.

Kapsylfabriken, i vardagligt tal kallat ”Kapsylen”, hyser många verksamheter; förutom arkitektföretag bl a fotografi, inredningsdesign, grafisk formgivning, film och konst (www.kapsylen.se).

 

Maria Block
Ark SAR/MSA
Blockark AB
maria@blockark.se
070 – 440 30 07

 

Några samarbetspartners:

Nils Söderlund
Ark SAR/MSA
Nils Söderlund Arkitektkontor AB
www.arkitektkontor-soderlund.se
nils@arkitektkontor-soderlund.se
070 – 608 23 20

Helena Willman
Arkitekt SAR/MSA,
HEWARK AB, husbyggnadsprojektering
Projekt- och byggledning
Kontrollansvar enligt PBL
http://www.hewark.se
helena.willman@hewark.se
070 – 515 98 90

Varis Bokalders
Ark SAR/MSA
Ekokultur Konsulter AB
varis@ekokultur.nu
070 – 747 30 95

Per Liedner
Ark SAR/MSA
Formverkstan Arkitekter AB
per@formverkstan.se
070 ¬ 739 53 27

Jaime Montes Bentura
Ark SAR/MSA
Arkitektur & Planering
+
Umeå Arkitektskola
jmbentura@yahoo.es
073 – 837 55 09

Christer Pettersson
Ark SAR/MSA
Pettson Arkitektur & Snickeri AB
www.pettson.se
pettson.arkitektur@telia.com
070 – 441 61 58

Anna-Lena Larsson
Ark SAR/MSA
Granting-Larsson Arkitekter AB
www.grantinglarsson.se

 

Marta Strand
Landskapsarkitekt
BAGH Arkitektur AB
http://www.bagh.se
marta@bagh.se
0788 – 66 49 12

Anton Kolbe
Ark SAR/MSA
Anton Kolbe Arkitekt
http://antonkolbe.se
anton.kolbe@gmail.com
073 – 701 44 17

Kerstin Wahl Liljefors
Inredningsarkitekt
Liljefors Arkitektur Inredning Design
www.liljefors.nu
070 – 550 44 54

Anders Eriksson & Mattias Henriksson
Grönbo AB & Stenbackens Trähus AB
http://www.gronbo.com
http://www.stenbackens.se
anders@gronbo.com   070 – 292 11 72
mattias@gronbo.com  070 – 615 55 52

   
   

 

Blockark AB | Tjärhovsgatan 44, 11628 Stockholm | Mob 0704 – 40 30 07 | info@blockark.se